Što je mnogo, mnogo je: Srbi OVOLIKO godišnje plaćaju bankama kamate na dozvoljeni minus

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Mar.2018, 01:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Što je mnogo, mnogo je: Srbi OVOLIKO godišnje plaćaju bankama kamate na dozvoljeni minus

Iako je dinar u poslednjih nekoliko godina više nego stabilan, desetine naših banaka nisu snizile kamate na minus

Prema podacima Kreditnog biroa, građani Srbije trenutno su u dozvoljenom minusu koji iznosi 46 milijardi dinara (390 miliona evra), a za to bankama godišnje plaćaju u proseku 13,6 milijardi dinara na ime kamate, odnosno oko 115 miliona evra.

Pročitajte i:

, koji u proseku iznosi oko 30 odsto godišnje.

Kada se preračuna, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << rezultat pokazuje da na svaku hiljadu dinara dozvoljenog minusa, banci godišnje ide bar trista dinara kamate, a na svaku hiljadu nedozvoljenog, bankari zarade i po sedamsto dinara.

Kamate na nedozvoljeni minus u bankama iznose i do 72,6 odsto.

Kako se navodi, kamate su tolike da su dovoljne za isplatu zarada zaposlenima u banci.

Prema podacima Narodne banke Srbije iz januara, prosečna godišnja kamatna stopa za korišćenje porekoračenja po tekućem računu iznosi 29,46 odsto.

To se može uporediti sa prosečnom cenom keš kredita odobrenog na 12 meseci, koji iznosi 8,71 odsto na godišnjem nivou.

U Srbiji ukupno 4,9 miliona građana ima ovoren bar jedan tekući račun u banci, a dozvoljeni minus, koji je bio zamišljen da se "premosti" jaz od jedne do druge plate ili penzije, pretvorio se u jednokratnu pozajmicu u kojoj ko jednom uđe teško iz duga izlazi, pa se rešenja nalaze u refinansirajućim kreditima.

Dodatan problem nastaje kada se klijent zaduži preko dozvoljenog minusa. Tada se račun "zacrveni", a kamata skoči na pomenutih 72,6 odsto.

Prema podacima kreditnog biroa pri Udruženju banaka Srbije, trenutno su u "crvenom" 242.272 tekuća računa. To su oni sa kojih je utrošeno više od iznosa dozvoljenog minusa, pa iz "crvenog" ne mogu da izađu duže od dva meseca.

Njihov dug je, navodi se, dostigao gotovo pet milijardi dinara, što je oko 40 miliona evra.
Pogledaj vesti o: Dinar

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.