Boston napravio prvi korak ka NBA tituli, Porzingisova surova osveta Dalasu

Izvor: VOA, 07.Jun.2024, 05:12

Boston napravio prvi korak ka NBA tituli, Porzingisova surova "osveta" Dalasu

BOSTON — Košarkaši Bostona poveli su sa 1:0 u finalu plej-ofa NBA lige protiv Dalas Maveriksa, pošto su u prvoj utakmici serije na svom terenu ubedljivo savladali Dalas Maverikse sa 107:89. Džejlen Braun je bio najefikasniji u pobedničkoj ekipi sa 22 poena, Džejson Tejtum je zabeležio dabl-dabl sa 16 poena i 11 skokova, dok je Letonac Kristaps Porzingis, nekadašnji košarkaš Dalasa i igrač koji se tek nedavno oporavio od povrede, upisao 20 poena. Derik Vajt je utakmicu završio sa 15 poena. Ubedljivo najbolji u timu Dalasa bio je Luka Dončić sa 30 poena i 10 skokova, Kajri Irving dodao je na to još 13, a Pi-Džej Vašington 14 poena. Druga utakmica finalne serije igra se u nedelju uveče, takođe u Bostonu, a šampionski trofej osvojiće ekipa koja prva stigne do četiri pobede. Seltiksi su poslednju od 17 titula osvojili 2008, dok Dalas juri drugi u istoriji, posle one osvojene 2011. U publici je bio i Pep Gvardiola, trener fudbalera Mančester Sitija, koji je nosio duksericu i kačket Seltiksa. Trener Bostona Džo Mazula pre početka finalne serije plej-ofa pričao je kako se, između ostalog, ugledao upravo na Gvardiolu i njegov način rada. Delovalo je da se Dalas nije uplašio značaja utakmice i publike na krcatim tribinama TD Gardena. Ipak, ispostavilo se da je taj utisak iz nekolliko uvodnih minuta prevario. Kad su malo uhvatili ritam, Seltiksi su krenuli da pogađaju iz svih pozicija, a pojačali su i igru u odbrani. Oporavljeni Porzingis je delovao nezaustavljivo, bilo je evidentno da je "gladan" košarke i to baš protiv bivšeg kluba. Do kraja prve deonice, Seltiksi su uspeli da stignu do velikih 17 poena prednosti, stavivši do znanja gostima da su silno motivisani da opravdaju ulogu favorita. U prvom poluvremenu, jedina svetla tačka u ekipi Dalasa bio je Luka Dončić koji je na sve načine pokušavao da goste rezultatski održi u životu. Za razliku od prethodnih utakmica u ovosezonskom plej-ofu, druga superzvezda Maveriksa, Kajri Irving nije bio previše raspoložen za igru u prve dve deonice. Na drugoj strani, Porzingisu su se u napadu Seltiksa pridodali Džejlen Braun i Džejson Tejtum. "Pljuštali" su atraktivni potezi na sve strane, domaći navijači su imali mnogo razloga za zadovoljstvo i uživanje u ovom periodu meča. Seltiksi su tri minuta pre kraja prvog poluvremena imali čak 29 poena prednosti (58:29), što su gosti u narednih nekoliko napada koliko-toliko uspeli da ublaže. Maveriksi su se konačno probudili u trećoj četvrtini, kada su verovatno već svi u hali pomislili da je gotovo. Dončić je u tim trenucima delovao zaista moćno - u odbrani je krao i hvatao lopte, a u napadu poentirao kako je stizao. A razigrao se i Irving protiv kluba u kojem je proveo dve sezone, pa je Dalas polako, ali sigurno topio prednost Bostona, čiji košarkaši su počeli da promašuju i zicere. Dončić je na četiri minuta do kraja trećeg perioda pogodio "trojku" i primakao Dalas na osam poena zaostataka (72:64). Taj pogodak slovenačkog asa delovao je "šamar" za Seltikse, pa su Porzingis i Tejtum opet povukli ekipu sa nekoliko dobrih poteza. To je bilo dovoljno da se svi u domaćem priključe, pa je Boston serijom od 14:0 još jednom otišao do ubedljive prednosti (86:64). Posle tog "nokauta" u završnici treće četvrtine, Dalas više nije imao snage da ozbiljnije ugrozi domaće košarkaše, samo je bilo pitanje kolikom razlikom će biti izražen trijumf Seltiksa. Obojica trenera, Mazula i Džejson Kid, u poslednjih pet minuta utakmice dali su šansu i određenom broju igrača koji su u dosadašnjem toku plej-ofa imali nešto manju minutažu, pa se tako u timu Maveriksa na parketu našao i bivši igrač beogradskog Partizana, Australijanac Dante Egzum.