Izvor: RTS, 15.Maj.2010, 10:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Noć muzeja"
Širom Srbije održava se kulturna manifestacija "Noć muzeja". Manifestacija traje od 18 časova do dva sata posle ponoći. Specijalna emisija "Noć muzeja uživo" na RTS-u.
U Beogradu i još 47 gradova u Srbiji, održava se jedna od najvećih kulturnih manifestacija, "Noć muzeja". Manifestaciju, koja se održava sedmu godinu zaredom, prošle godine je posetilo oko pola miliona ljudi, a organizatori očekuju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da će ove godine posetilaca biti još više.
Ministar kulture Nebojša Bradić, večeras je u Valjevu otvorio "Noć muzeja", kraj kule Nenadovića na Kličevcu.
Bradić je poželeo i ostalim gradovima u Srbiji, ne samo jednu, već 365 dana muzeja u godini.
Visoko ocenjujući aktivnosti Narodnog muzeja u Valjevu, Bradić je rekao da je Ministarstvo kulture uputilo predlog Ministarstvu za Nacionalni investicioni plan, da se u okviru sredstava Evropske investicione banke podrži nastavak radova na rekonstrukciji i revitalizaciji kule Nenadovića u Valjevu u iznosu od 12 miliona dinara.
Noć muzeja tradicionalno se obeležava i u Novom Sadu, Smederevu, Šapcu, Užicu, Kraljevu i drugim gradovima u Srbiji.
U obeležavanje Noći muzeja, drugu godinu zaredom uključila se i Radio-televizija Srbije. Posetioci će u galeriji RTS-a, u Takovskoj 10, moći da vide 30 slika Živorada Nastasijevića, iz najznačajnijeg umetnikovog perioda, od 1923. do 1943. godine.
RTS će i ove godine imati specijalnu emisiju "Noć muzeja uživo", koja prenosi atmosferu sa najatraktivnijih mesta u Beogradu i u Srbiji.
Reportažna kola biće u Vojnom muzeju i u Muzeju nauke i tehnike, gde je nova postavka, a novinari će se javljati iz Olimpijskog muzeja koji se prvi put otvara, Istorijskog muzeja Srbije, Dvorskog kompleksa, Muzeja istorije Jugoslavije, Etnografskog muzeja, Muzeja afričke umetnosti.
Seoska kuća kraljice Marije, stare knjige, stari telefoni i automobili, tetoviranje i afričko friziranje, dečje igračke, medalje i legati sportista i mnogo dobre muzike, biće u vašim domovima u TV noći muzeja.
Redakcija dopisništva RTS-a javiće se direktno iz Niša, Užica, Kragujevca, Novog Sada, i drugih gradova Srbije.
U holu RTS-a, u Takovskoj 10, nastupiće džez orkestar RTS-a, a o fenomenu Noći muzeja govoriće sociolozi, kulturolozi, osnivači manifestacije, poznate ličnosti iz sveta kulture.
Ovogodišnju "Noć muzeja" podržalo je 48 gradova Srbije, sedam više u odnosu na prošlu godinu.
Tokom manifestacije svoja vrata je otvorilo 68 muzeja, galerija i kulturnih institucija u Beogradu. Ulaznice se danas mogu nabaviti na samim lokacijama po ceni od 300 dinara, a jedna karta važi za sve lokacije u gradu, kao i za gradski prevoz.
U Muzeju "25. maj" u Beogradu otvorena je izložba "Ženska strana" čiji je cilj da publici približi jedan dan u životu radne žene sredinom 20. veka.
Kroz zvanične dokumente, fotografije, likovna dela, intervjue, televizijske emisije, filmove, originalne svakodnevne predmete iz tog vremena, a naročito kroz ženske časopise, rekonstruisani su različiti aspekti "ženskog sveta".
Posetioci ovogodišnje "Noći muzeja" moći će da pogledaju i novu stalnu postavku Vojnog muzeja na Kalemegdanu, posvećenu Drugom svetskom ratu, a posebnu atrakciju te izložbe predstavljaju predmeti koji su pripadali vođi jugoslovenskih partizana Josipu Brozu Titu i lideru četnickog pokreta Dragoslavu Draži Mihajloviću.
Izloženi su Titova uniforma i oružje, ali i Mihailovićeve naočari, metalna muštikla i pištolj koji mu je poklonio Nikola Kalabić.
Vojni muzej će ekskluzivno za "Noć muzeja" prvi put izložiti i nemačku mašinu za šifrovanje "Enigma", koja je zaplenjena prilikom završnih operacija oslobođenja Beograda.
Igračke od 19. veka do danas
U Etnografskom muzeju postavljena je izložba igračaka od 19. veka do danas, dok je u Muzeju nauke i tehnike otvorena nova stalna postavka pod nazivom "Drugi krug" koju čini 25 zbirki s više od 700 eksponata, dokumenata i fotografija.
U nedavno obnovljenom prostoru Galerije fresaka otvorena je i izložba "Studenica - osam vekova slikarstva", na kojoj su predstavljene freske i odlivci arhitektonske plastike Bogorodičine crvke, upotpunjeni dokumentarnim materijalom.
U Konaku kneza Miloša otvorena je postavka posvećena svetskoj istoriji i tehnikama tetoviranja, dok će u Dvorskom kompleksu na Dedinju prvi put za posetioce biti otvoren jedan od omiljenih objekata kraljice Marije Karađorđević - Slamnata kuća.
U Galeriji "Glasnik" postavljena je izložba o istorijatu crne boje, dok će u Muzeju vazduhoplovstva na Aerodromu "Nikola Tesla" biti priređena modna revija "Jatove uniforme kroz vreme".
"Kako nastaje legenda" naziv je izložbe koju za "Noć muzeja" priprema Olimpijski muzej u Beogradu i time prvi put otvora svoja vrata za posetioce.
Među najznačajnijim eksponatima tog muzeja su medalja s prvih obnovljenih Olimpijskih igara 1896. godine, reket Miloša Crnjanskog, štafetna palica najbrže "bele" štafete na svetu, kao i legati brojnih domaćih sportista.
Medija centar "Odbrana" Doma vojske Srbije, koji raspolaže zbirkom od više od 1.500 umetničkih dela, predstaviće fotografije s prvomajskih parada u SFRJ od 1945. do 1991. godine.
U Galeriji Studentskog kulturnog centra u Beogradu posetioci mogu da pogledaju izložbu fotografija Eriha Lesinga nastalih tokom njegovih putovanja po centralnoj i istočnoj Evropi u periodu od ranih pedesetih do sredine sedamdesetih godina 20. veka.
Prošlogodišnju "Noć muzeja" koja je održana u 35 gradova Srbije posetilo je više od 500.000, uglavnom mladih ljudi, a ove godine organizatori očekuju još veću posetu.
"Noć muzeja" je daleko najposećenija manifestacija u Srbiji, a ove godine se očekuje da bude premašen prošlogodiši rekord.