Izvor: B92, 23.Dec.2020, 12:18
Da je samo ćutao...ali, šteta je već načinjena
Dodikov kabinet konačno se oglasio o spornom poklonu koji je uručen Sergeju Lavrovu, a zatim vraćen. Da li je ikona ukradena – to i dalje nije jasno, piše DW.
Međutim, politička šeta je već napravljena, piše Dojče vele.
"Nije problem što je Dodik poklonio Sergeju Lavrovu ikonu već što, na primer, nije poklonio neku našu, pravoslavnu, iz BiH. Pa i ako nije imao nikog pametnog da mu na to ukaže, nije trebalo da se medijski hvali šta poklanja. Ali to je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izgleda Dodiku bilo najvažnije", kaže za DW Slobodan Šoja, bivši ambasador BiH u Francuskoj i Egiptu.
"Naime, prilikom ovakvih poseta pokloni se skoro uvek razmenjuju između dva protokola i daleko od kamera. Da se tako postupilo, ništa se ne bi dogodilo", kaže Šoja.
Već danima se ne smiruju kontroverze oko ikone Svetog Nikole koju je član Predsedništva BiH Milorad Dodik poklonio ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu tokom posete Sarajevu. Pozlaćena ikona za koju se tvrdi da je stara trista godina navodno potiče iz Luganska na istoku Ukrajine, iz dela koji kontrolišu proruski separatisti. Tužilaštvo BiH pokušava da utvrdi činjenice.
Iz kabineta Milorada Dodika napokon su se oglasili. Ističu da ikona nije ukradena i da spada u red porodičnih osveštanih ikona. „Izmišljotine i neistine usledile su nakon pogrešne medijske prezentacije da je reč o ikoni koja je deo kulturne baštine i nacionalno blago, što nigde nije ustanovljeno“, navodi se u saopštenju.
No, Ministarstvo kulture Ukrajine tvrdi da se radi o predmetu u vlasništvu te zemlje. Na ikoni je prepoznat pečat Odeske regionalne komisije za zaštitu spomenika, nakon čega je usledila oštra diplomatska nota sa zahtevom da se slučaj odmah ispita, uz ocenu da bi se izostanak adekvatne reakcije vlasti u BiH mogao protumačiti i kao „podrška agresivnoj politici i vojnim akcijama Ruske Federacije protiv Ukrajine“.
Preterana reakcija Ukrajinaca?
Slobodan Šoja kaže da je u priči o ikoni sve pogrešno, od odabira poklona, preko Dodikovog ćutanja i reakcije Ambasade Ukrajine, do "preteranog" komentarisanja od medija i političara.
"Žao mi je što je saopštenje iz Dodikovog kabineta, koje se predugo čekalo, prilično nepotpuno i nevešto. Umesto da otkloni, ono samo otvara nove sumnje. Nismo saznali ono što je važnije: čija je to ikona, kako je, kad i gde nabavljena?", nabraja sagovornik DW.
"Svaka informacija je dragocena i sve se mora razjasniti jer je afera dobila veliki međunarodni značaj i ne može se ignorisati", dodaje.
On veruje da je Ukrajina s "jakim razlogom" poslala notu i tražila objašnjenje, ali da su notu, umesto uobičajenog umerenog i informativnog tona, obeležile "prejudicirane tvrdnje i nespretna agresivnost".
"Ukratko, zbog ozbiljnosti slučaja, mislim da ne treba da se upuštamo u prerano i nestručno zaključivanje i da je bolje da se što više uzdržimo od komentara dok se ne dobiju jasni odgovori na pitanja na koje Dodik još nije odgovorio, a mora odgovoriti. I treba nastaviti da se od njega traži potpuno objašnjenje. To je, uostalom, u njegovom interesu", zaključuje Slobodan Šoja.
Skrivene diplomatske poruke
U potezu Sergeja Lavrova, koji je vratio ikonu Dodiku, Šoja vidi "skrivenu diplomatsku poruku". "Vratio je poklon i to je jedino ispravno u celoj aferi. Lavrov to nije uradio odmah, ali nije ni dugo čekao. Verovatno je lično tražio da se ispita slučaj i čekao rezultate. On je sigurno od Dodika dobio odgovor koji mi nismo dobili."
Tako je poseta Lavrova prošla u znaku skandala, nakon što su druga dvojica članova Predsedništva BiH odbila da se sastanu s njim. "Vraćanje poklona ima i skrivenu diplomatsku poruku Lavrova. Ona se može iščitavati na različitim nivoima, a sve se svodi na jedno veliko razočarenje, ne samo zbog poklona nego zbog svega što je doživeo. Verovatno ga više nećemo videti u BiH, a to bi bila veća šteta za nas nego za Rusiju", kaže Šoja.
Da vraćanje ikone Miloradu Dodiku ima "skrivenu poruku" misli i banjalučki novinar i bloger Slobodan Vasković. On smatra da je Rusija tim činom „počela uklanjanje Dodika s političke scene“ i da lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata nije dorastao složenom i opasnom "ruskom ruletu".
"Rusiji Dodik više ne treba i odlučili su da ga uklone na vrlo elegantan način“, piše Vasković u jednom tekstu. „Nema dileme da je Lavrov znao da će od Dodika dobiti na poklon ukradenu Ikonu iz Luganska, kao što nema dileme i da je u BiH došao da bi svesno radikalizovao situaciju. Nema dileme ni da je Dodiku neko od 'ruskih veza' diskretno šapnuo šta bi bilo dobro da pokloni Lavorvu, što je ovaj i učinio, ni ne pomišljajući da je davanje poklona ujedno i politički 'pucanj u glavu'."
Milorad Dodik nije se lično oglašavao u vezi sa slučajem. U međuvremenu je testiran pozitivno na korona-virus. Njegovo stanje je stabilno, uprkos obostranoj upali pluća.