ЕУ: Ступио на снагу Акт о вештачкој интелигенцији, прва таква уредба на свету

Izvor: GradskeInfo.rs, 01.Avg.2024, 19:30

ЕУ: Ступио на снагу Акт о вештачкој интелигенцији, прва таква уредба на свету

Европски Акт о вештачкој интелигенцији, прва свеобухватна уредба на свету о вештачкој интелигенцији, ступио је данас на снагу. Фото. Unsplash/Andres Siimon
Како се наводи у саопштењу Европске комисије, Акт о вештачкој интелигенцији осмишљен је како би се осигурало да је вештачка >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << интелигенција која се развија и користи у ЕУ поуздана и да постоје мере за заштиту основних права људи.

Циљ уредбе је да се успостави усклађено унутрашње тржиште за вештачку интелигенцију у ЕУ, подстакне увођење те технологије и створи подстицајно окружење за иновације и улагања.
Актом о вештачкој интелигенцији уводи се дефиниција вештачке интелигенције која је окренута ка будућности и заснована на безбедности производа и приступу заснованом на ризику у ЕУ, који је подељен у неколико категорија.
Када је реч о категорији минималног ризика, њој припада већина система вештачке интелигенције и они не подлежу обавезама на основу овог акта због њиховог минималног ризика по права и безбедност грађана. С друге стране, када је у питању категорија посебног ризика у погледу транспарентности, наводи се да системи вештачке интелигенције као што су чет-ботови морају јасно да открију корисницима да су у интеракцији са машином.
Како се додаје, одређени садржаји генерисани вештачком интелигенцијом, укључујући дипфејк (синтетичке медије у којима је особа на постојећој слици или видео снимку замењена нечијим ликом) морају да буду означени као такви, а корисници треба да буду обавештени када се користе системи за биометријску категоризацију или препознавање емоција.
Осим тога, пружаоци услуга мораће да осмисле системе на начин да синтетички аудио, видео, текстуални и сликовни садржај буде означен у машински читљивом формату и да се може препознати као вештачки генерисан или манипулисан. Што се тиче треће категорије система високе интелигенције који су идентификовани као високоризични, они ће морати да испуњавају строге захтеве, што укључује системе за смањење ризика, високи квалитет скупова података, евидентирање активности, детаљну документацију, јасне информације за кориснике, људски надзор и висок ниво отпорности, тачности и сајбер безбедности.
Овакви високоризични системи вештачке интелигенције укључују системе који се користе за регрутовање или за процену да ли неко има право да добије зајам или да покреће  аутономне роботе.
Када је реч о неприхватљивом ризику, наводи се да ће системи вештачке интелигенције који се сматрају јасном претњом по основна права људи бити забрањени.
U Rusiji je napravljen četbot koji pomaže muškarcima da komuniciraju sa devojkama

Преузмите андроид апликацију.
Чланак ЕУ: Ступио на снагу Акт о вештачкој интелигенцији, прва таква уредба на свету се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.