Izvor: Blic, 02.Jun.2017, 10:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
OSVEŽENA LISTA SANCIJA SAD Srpska demokratska stranka još na spisku
Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD u Vašingtonu objavila je sinoć po našem vremenu osveženu listu sankcija, na kojoj se i dalje nalazi SDS.
Naime, balkanski deo liste je ostao nepromenjen, što znači da bi do promena statusa SDS moglo doći prilikom ažuriranja tog dela liste. Na ažuriranu listu dospelo je nekoliko pojedinaca i pravnih lica iz Kolumbije, uglavnom u >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << vezi s prometom i prodajom narkotika, prenose Nezavisne novine.
U Službi za odnose s javnošću u Ambasadi SAD u Sarajevu nisu mogli decidno odgovoriti da li su tačne spekulacije o skorom uklanjanju SDS s liste. Oni podsjećaju da je OFAC institucija koja sprovodi administrativne revizije kada će osobe biti dodate ili skinute s liste Programa sankcija za zapadni Balkan.
- Tokom tog postupka OFAC se može konsultovati s bilo kojom agencijom američke vlade, a koje imaju interes ili informacije koje su sastavni deo tog postupka. Odluka o skidanju s liste donosi se u Vašingtonu i nije vremenski uslovljena političkim događajima ili aktivnostima - naveli su oni.
Podsećanja radi, o skidanju sankcija SDS ozbiljno se govori još od 2014. godine, ali se u zadnje vreme spekuliše da se, nakon što se SDS donekle odmakao od politika vođenih ranijih godina, priprema definitivno skidanje te stranke s liste.
Procena je da bi stranka mogla biti oslobođena sankcija znatno pre oktobarskih izbora naredne godine ukoliko nastavi s modernizacijom, a nedavno usvojena deklaracija za rad u narednom periodu pozitivno se ocenjuje.
U deklaraciji se govori o očuvanju unutrašnje i spoljne teritorijalne organizacije BiH, zaštiti Dejtonskog sporazuma, evropskim integracijama, kao i o borbi protiv institucionalne korupcije i političkih zloupotreba.
Inače, proces stavljanja na listu traje više meseci, a skidanje s nje orijentaciono gledano traje nešto duže.
Na Programu sankcija za zapadni Balkan trenutno se nalaze 193 fizička i pravna lica uglavnom iz BiH, Hrvatske, Srbije, te s Kosova i Metohije.
Nedavno je američka administracija na listu sankcija stavila Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD.