Izvor: eKlinika.rs, 04.Jul.2024, 17:01

Dijabetička koma: Kada može da nastupi i po kojim simptomima se prepoznaje ovo stanje

Dijabetička koma je stanje opasno po život i javlja se kod osoba sa dijabetesom koje imaju izrazito neregulisan nivo šećera u krvi. Naime, dijabetička koma preti kada neko sa dijabetesom ima prenizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija) ili previsok nivo šećera (hiperglikemija). Karakteristika ovog stanja je gubljenje svesti, a znaci pojave dijabetičke kome su izmenjeno mentalno stanje, nemogućnost govora, problemi sa vidom, pospanost, slabost, glavobolja i nemir.
Kada se javlja >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << dijabetička koma? Za osobe sa dijabetesom važno je da redovno proveravaju nivo šećera u krvi i da uzimaju lekove kako im je propisao lekar. Hiperglikemija ili hipoglikemija mogu da uzrokuju dijabetičku komu koja zahteva hitnu medicinsku pomoć. Može da se javi u periodu kada se danima ili čak nedeljama ne otkrije abnormalan nivo šećera u krvi. Ako se nađete u društvu nekoga kome je potrebna pomoć zbog dijabetičke kome, odmah pozovite hitnu pomoć. Osoba u dijabetičkoj komi je bez svesti i ne može da se kreće niti da reaguje na okolinu. Lekari podsećaju da koma može da dovede do dugotrajnih fizičkih i psihičkih problema.
Uzroci dijabetičke kome Dijabetička koma može da bude uzrokovana visokim ili niskim šećerom u krvi.
Visok šećer u krvi ili hiperglikemija nastaje kada telo nema dovoljno insulina i ima previše šećera u krvi. Različite vrste hiperglikemije su:
1. Dijabetička ketoacidoza: Poznata kao hitna hiperglikemijska situacija koja se dešava kada telo prebrzo razgrađuje masti bi telo s tim procesom ne može da se nosi. Kada se to dogodi, jetra prerađuje mast u ketone, uzrokujući da krv postane kisela. Dijabetička ketoacidoza je češća kod osoba sa dijabetesom tipa 1, a manje se javlja kod osoba sa dijabetesom tipa 2.
2. Dijabetički hiperglikemijski hiperosmolarni sindrom (HHS): Poznat kao izuzetno visok nivo šećera u krvi bez ketona smatra se komplikacijom koja je češća kod pacijenata koji imaju dijabetes tipa 2. HHS je stanje koje uključuje ekstremnu dehidraciju, visok nivo glukoze u krvi i smanjenu budnost.
Nizak šećer u krvi ili hipoglikemija dešava se kada telo nema dovoljno glukoze. Ako osoba ima dijabetes, hipoglikemija ponekad može da bude nuspojava lekova za dijabetes. Glukoza je važan faktor za telo. Jetra oslobađa glukozu, po potrebi, kada nivo šećera u krvi počne da pada. Uvek je važno da se konsultujete sa svojim lekarom kako biste saznali uzrok niskog šećera u krvi.
Po kojim simptomima se prepoznaje dijabetička koma? Endokrinolozi naglašavaju da je korisno znati simptome i hiperglikemijske kome i hipoglikemijske kome, jer se razlikuju.
Znaci hiperglikemijske kome
Pre hiperglikemijske kome, čovek može da oseti sledeće simptome hiperglikemije:
Zamagljen vid Glavobolju Umor ili slabost Učestalo mokrenje Povećanu glad i/ili žeđ. Kada dođe do hiperglikemijske kome, čovek oseća pospanost koja postaje sve jačeg intenziteta, dok su ostali simptomi:
Dehidracija Usporen puls Ketoza. Kada dođe do hiperglikemijske kome, osoba će obično dobiti terapiju uključujući insulin, dodatke elektrolita kao što su fosfat, natrijum i kalijum, kao i intravenozne tečnosti.
Znaci hipoglikemijske kome
Hipoglikemijskoj komi mogu prethoditi simptomi hipoglikemije kao što su:
Vrtoglavica Drhtavica Poteškoće u govoru Ubzano disanje Glad Mučnina Osećaj anksioznosti ili slabosti. Ako osoba pada u hipoglikemijsku komu, oseća se slično kao kada je u pitanju nesvestica:
Snažan puls koji se oseća preko jedne od arterija u telu Koža oblivena znojem Dezorijentacija Anksioznost Razdražljivost. Ovi simptomi javljaju se pre nego što se izgubi svest. Ako se ne reaguje brzo, moguće je oštećenje mozga. Kada pacijent doživi dijabetičku komu zbog hipoglikemije, obično mu se daje glukagon.
Članak Dijabetička koma: Kada može da nastupi i po kojim simptomima se prepoznaje ovo stanje se pojavljuje prvo na eKlinika.

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.