Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Kosovo je geografska oblast koja obuhvata severni i istočni deo srpske autonomne pokrajine Kosovo i Metohija. Druga oblast u pokrajini se naziva Metohija. Kosmet kao autonomna pokrajina u sastavu republike Srbije na osnovu rezolucije saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 od 10. juna 1999. godine nalazi se pod privremenom upravom Ujedinjenih nacija.

Savet bezbednosti odobrio je na sednici koja je održana 24. oktobra 2005. godine u Njujorku početak pregovora o budućem statusu Kosova i Metohije pri tom kršeći sva prava. Pregovori su počeli razgovorima o decentralizaciji koji su održani 20. i 21. februara 2006. godine u Beču. Poslanici narodne skupštine republike Srbije o mandatu za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije, koju je parlamentu predložila vlada republike Srbije.

Skupština Srbije i svi državni organi izrazili su u rezoluciji punu spremnost na to da preuzmu svoj deo odgovornosti u procesu političkog rešavanja pitanja Kosova i Metohije, na osnovama i zakonima međunarodnog prava i u skladu sa demokratskim vrednostima savremenog sveta. Narodna skupština republike Srbije je u skladu sa načelom Ujedinjenih nacija o nepovredivosti suvereniteta i teritorijalnog integriteta demokratskih država, ovom rezolucijom definisala je okvir i mandat političkih razgovora o budućem statusu Kosova i Metohije.
Kosovo i Metohija zahvata površinu od 10.887 kilometara kvadratnih, tj oko 12 odsto teritorije na jugozapadu republike.

Grad Priština je administrativni, privredni i kulturni centar pokrajine. Kosovo i Metohija se sastoji od 29 opština i 5 upravnih okruga, čija su sedišta u gradovima Prištini, Peći, Prizrenu, Gnjilanu i Kosovskoj Mitrovici. Južna pokrajina obuhvata 1.449 naselja, 26 gradskih naselja, i 1.423 ostalih mesta. Kosovo i Metohiju od susedne Albanije deli planinski masiv Prokletija, a od Makedonije Šar planina, na kojima se nalaze i dva najviša planinska vrha u Srbiji, Đeravice i Crni vrh.
Pokrajinu čine dve regije, koje se razlikuju sastavom tla, i klimom, a međusobno su odeljene planinama Ćićavicom i Crnoljevom.

Južna srpska pokrajina ima vrlo raznovrstan reljef i sastoji se od planinskih venaca kojim je obrubljena, a oni su ispresecani klancima i dosta širokim dolinama reka Binačke Morave, Belog Drima i Laba. Kosovo se prostire u jugoistočnom i istočnom delu pokrajine, blizu moravsko vardarske doline, i pretežno je brdovito tako da rudna bogatstva predstavljaju glavni prirodni potencijal ove oblasti. Metohija se nalazi na zapadu i severozapadu pokrajine, i obiluje kvalitetnim obradivim zemljištem, što bitno određuje njenu privredu.

Međusobna geografska odeljenost Metohije i Kosova uslovila je i razliku u biljnom i životinjskom svetu, tako da je za Metohiju karakterističan uticaj Mediterana, pa je to regija sa najviše primera mediteranske flore i faune u celoj Srbiji, dok se Kosovo po tome ne razlikuje od ostatka Srbije. Imajući u vidu činjenicu da su oružani sukobi, iseljavanje velikog broja Srba i pripadnika drugih manjina i dolazak više desetina hiljada Albanaca iz Albanije promenili etničku sliku Kosova i Metohije, kao i da popisi stanovništva koji su u Srbiji obavljeni 2002. i 2011. godine nisu obuhvatili teritoriju južne pokrajine, ne postoje noviji precizni podaci o broju stanovnika Kosova i Metohije. Srednjovekovni spomenici na Kosovu i Metohiji predstavljaju Uneskov subjekat na listi Svetske baštine koji se nalazi u Srbiji, na Kosmetu.

U njega su uključena četiri srednjovekovna manastira Srpske pravoslavne crkve: Visoki Dečani, Pećka patrijaršija, Bogorodica Ljeviška, Gračanica. Lepota Dečana, Gračanice, Pećke patrijaršije, i crkve Bogorodice Ljeviške u Prizrenu jača je od istorije koja dominira životom dela Srbije na kojem su izgrađeni. Manastir Dečane podigao je kralj Stefan Uroš Treći da mu budu zadužbina, u Zatrnavskoj Župi koja je u podnožju Prokletija južno od Peći, na reci Bistrici.

Razvoj srednjovekovne srpske države doneo je najvredniju umetnost u oblasti Kosova i Metohije. U njoj se nalazi preko hiljadu crkava i crkvišta. U ovom jedinstvenom predelu, naročito u plodnoj ravnici Metohije gotovo mediteranske klime, oko svakog od važnih manastira je nastala mreža manjih crkava, isposnica i svetih mesta. Po značaju koji su Kosovo i Metohija imali u Srpskoj državi može da se meri samo Raška oblast, sa prestonim gradom Rasom.

Zbog najvećih svetinja i manastira na Kosmetu, postoji stara legenda i izreka koja se prenosi s kolena na kolena da je Kosovo i Metohija sveta srpska zemlja i da je Kosovo i Metohija srce Srbije.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Francuska, Nemačka i Italija: Priština nije ispunila uslove za članstvo u Savet Evrope, nema napretka ka ZSO

Francuska, Nemačka i Italija: Priština nije ispunila uslove za članstvo u Savet Evrope, nema napretka ka ZSO

Francuska, Nemačka i Italija uputile su pismo premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju u kojem su mu saopštile da Priština nije ispunila uslove međunarodne zajednice za članstvo u Savetu Evrope, pošto ''nije napravljen nijedan korak ka formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO)'', i pozvale vladu u Prištini da razmotri slanje nacrta statuta ZSO tzv. ustavnom sudu Kosova.. "Nažalost, koraci koje predlažete ne rešavaju hitnu potrebu za konkretnim koracima...

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Maj.2024, 08:33

Detaljnije >>

Tvrdoglavi Kurti i „agresivni“ Vučić: Priština bez Saveta Evrope?

Prijem Kosova u Savet Evrope nije na dnevnom redu zasedanja ministara spoljnih poslova. Da li će tako, zbog protivljenja...

Izvor: Deutsche Welle, 17.Maj.2024, 08:05

Detaljnije >>

Predsednik otkrio da Prištini ne ide lako sa zahtevom za članstvo u Savet Evrope: Idu na drugi trik

T. U. Rekao je i da su Srbiji po pitanju članstva Kosova u SE ruke vezane, jer, kako kaže, „tu svi po komandi glasaju“, a da ono malo prijatelja što imamo to ih imamo, više od toga nećemo imati Foto: Shutterstock Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da Prištini ne ide lako u vezi sa zahtevom za članstvo u Savet Evrope, ali da sada idu na drugi trik. Kako je rekao za RTS u vezi članstva bi moglo da bude...

Izvor: Piplmetar.rs, 17.Maj.2024, 03:36

Detaljnije >>

Vučić: Danas sastanak sa patrijarhom, razgovaraćemo i o zabrani ulaska na Kosovo i Metohiju

Vučić: Danas sastanak sa patrijarhom, razgovaraćemo i o zabrani ulaska na Kosovo i Metohiju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će danas primiti patrijarha Porfirija u Predsedništvu Srbije i da će imati prilike da razgovaraju o tome što srpskom poglavaru nije dozvoljen ulaz na KiM.. "To što patrijarhu nisu dozvolili ulaz, to je valjda dokaz kako oni poštuju ljudska prava i baš ih...

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Maj.2024, 01:28

Detaljnije >>

Nemačka ambasada: Najnoviji potez Prištine ne predstavlja ono što Kvinta traži

Nemačka ambasada u Prištini saopštila je danas da pismo ministarke spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donike Gervale u kojem je navela da vlada u Prištini pravi svoj nacrt Statuta Zajednice opština...

Izvor: Blic, 17.Maj.2024, 00:45

Detaljnije >>

Grenel pohvalio pismo Italije, Francuske i Nemačke Kurtiju

Grenel pohvalio pismo Italije, Francuske i Nemačke Kurtiju

Nekadašnji američki specijalni izaslanik predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel ocenio je da je pismo koje su lideri Italije, Nemačke i Francuske uputili premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju znak da su Evropljani ''konačno'' počeli da prihvataju politiku bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa o KiM.. ''Italija, Francuska i Nemačka rekle su kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju da mora da napravi 'odlučan napredak' u primeni prethodnih...

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Maj.2024, 00:36

Detaljnije >>

Stano: Sadržaj nacrta Statuta ZSO koji predlaže Vlada Kosova nepoznat, o njemu se nije razgovaralo ni sa Srbijom i EU

Iz Evropske unije su danas poručili da je za sada "nemoguće" oceniti predlog Vlade Kosova da sastavi i uputi...

Izvor: Danas, 16.Maj.2024, 23:51

Detaljnije >>